zakładki

wtorek, 24 marca 2020

Książkowe 5 minut! od reportażu po powieść...

Udostępnij ten wpis:
Przymusowa przerwa od pracy sprawiła, że nadrabiam czytelnicze zaległości. Chociaż gorzej z motywacją do recenzowania. Dzisiaj przedstawiam tytuły, które wpadły mi w ręce w pierwszych miesiącach bieżącego roku. Nie da się ukryć, że kocham reportaż, ale trafiło się również coś po co normalnie nie sięgam. Ciekawa jestem ile z tych pozycji jest Wam znanych? A może macie dopiero w planach sięgnąć po którąś z nich?


"Drzazga.Kłamstwa silniejsze niż śmierć"- Mirosław Tryczyk

 
Tytułowa drzazga okazała się niezwykle bolesna podczas lektury i wiem, że u niektórych czytelników będzie się dodatkowo jątrzyć. Autor, Mirosław Tryczyk postanowił poruszyć tą część historii naszego kraju, która miała miejsce, ale o której nie chcemy ani mówić, ani pamiętać. A właśnie tą pamięć w przekonaniu twórcy jesteśmy komuś winni. Winni  Żydom,  nie tym którzy  zginęli w obozach, ale  tym, których niejednokrotnie w bestialski sposób zamordowali ich polscy sąsiedzi.  Tryczyk  drąży wiele historii, w tym tą dotyczącą jego rodziny. Już wtedy dociera do niego, że bliscy nie chcą o tym mówić.Wspominają tylko dobre aspekty nieżyjących już zmarłych, a jako jeden z argumentów przeciwko Żydom wykorzystują ten powszechnie rozpowszechniany: "oni by nam wszystko zabrali". 
Jak silną nienawiść musiała wzbudzić względem Polaków i Żydów wojna, że w miejscowościach w które wcześniej wspólnie zamieszkiwali zaczęło dochodzić do  tak dramatycznych wydarzeń jak m.in masowe spalenia. Jaką "rozrywką" było dla tych mieszkańców  patrzenie na śmierć, jak w przypadku młodej Żydówki, która próbowała utopić się z dzieckiem w stawie, by uciec przed brutalnym, zbiorowym gwałtem? Autor nie oszczędza brutalnych szczegółów i historii, w które aż ciężko uwierzyć. Swoją opowieść popiera dokumentacją historyczną i wspomnieniami żyjących jeszcze w tamtym okresie osób. Tych chcących rozmawiać jest jednak niewielu, pomimo upływu lat boją się wykluczenia ze społeczności w której dorastali i nadal żyją. Nie jest to lektura łatwa. Wymaga  od czytelnika  nie tylko umiejętności spojrzenia na całość z dystansem, ale także jej samodzielnej  oceny.  Ocena: 6/6"Przyjaciel człowieka" - Andrzej  Pilipiuk


  Przy Pilipiuku- czy podczas czytania czy podczas odkładania na półkę, mam ten sam dylemat. Zastanawiam się, czy książka trafiła w dobre miejsce. Jak widać nie tylko mnie dosięgają powyższe rozterki, bo hurtownie księgarskie również przypisują mu raz fantastykę, raz sci-fi raz historię, a jeszcze w innym przypadku  literaturę piękną polską. Nie chodzi tu nawet o to, że autor balansuje na granicy tych gatunków, ale że są one naprawdę ciężkie do określenia.  Czytający sci-fi ominą jego pozycje bo po opisie na obwolucie stwierdzą, że to nie dla nich. Zakochani w literaturze pięknej polskiej czy powieściach historycznych dojdą do wniosku, że ktoś podjął decyzję o złej kwalifikacji. I jedni i drudzy na tym  stracą. Dlaczego?! Bo jego książki łączy wspólny mianownik- głęboki przekaz, nie dla konkretnego czytelnika, ale dla człowieka. 
"Przyjaciel człowieka" to zbiór czterech dłuższych opowiadań.Pozycja należy do cyklu oznaczonego jako Światy Pilipiuka- tom 11, ale muszę tu zaznaczyć, że bez obaw można czytać ją jako samodzielną pozycję.Każde z opowiadań ma na celu przedstawienie czytelnikowi zachowań ludzkich w wyjątkowych, często niebezpiecznych sytuacjach. Odnajdziemy tu znaną już ze wcześniejszych książek postać doktora Skórzewskiego, który tym razem trafia do niemieckiej ekspedycji naukowej. Jak wpłynie to na jego zachowanie? Czy kolejny raz pokaże swój "charakter"?
Trafimy w sam środek wojny w post-apokaliptycznym świecie. Będziemy mieli okazję spojrzeć na widmo świata, do którego niestety jako społeczeństwo dążymy. Czy faktycznie z czasem to maszyny będą w stanie okazać nam więcej miłości niż drugi człowiek? 
Ruszymy też w podróż na wyspę, za którą od lat ciągnie się śmiertelne widmo. W tym wszystkim jest też miejsce na kolejny wątek z udziałem doktora Skórzewskiego, który tym razem udaje się do Wenecji  na zjazd lekarzy dotyczący nowej metody leczenia  chorób psychicznych. Jak historia wyspy połączy się z obecnie utworzonym tam szpitalem dla obłąkanych? 
W jednym z opowiadań pojawi się znana już wcześniej z twórczości autora postać Roberta  Storma. Poszukiwacz wraz z parą młodych ludzi trafia na grecką wyspę,gdzie wspólnie poszukują cennych pamiątek po dziadku wspomnianej pary. Nie czytam (jeszcze) fantastyki, powieści historyczne również nie należą do najczęściej wybieranych przeze  mnie gatunków, ale jednak ta książka ze względu na całokształt zostanie ze mną dłużej. Krótkie, lecz trafne historie zmuszają do przemyśleń nie tyle na temat świata, ile samego siebie. Co zrobilibyśmy my, we wspomnianych sytuacjach? Ocena:5/6"Prostytutki.Tajemnice płatnej miłości"-  Magda Mieśnik, Piotr MieśnikZatęskniłam za głośnymi, kontrowersyjnymi reportażami  i... luty zaczął w takie obfitować. Pierwsza pozycja, która zwróciła moją uwagę dotyczy nie tylko pracy wspomnianych tytułowych prostytutek, ale odnosi się do całego polskiego seksbiznesu. Autorzy zdecydowali się zajrzeć do świata, o którym wiadomo, że istnieje, ale gdzieś obok nas. Do rozmów zachęcili kobiety, które zaczęły zarabiać swoim ciałem, bo zmusiło ich do tego życie. Wbrew pozorom wśród prostytutek jest też spory odsetek pracujących z własnej woli, podoba im się taka praca i szybki pieniądz, ale też całkiem spore grono, które zmusiła do tego rodzina. Co dramatyczne, zwykle inicjatorkami pierwszych spotkań były... matki dziewczyn, które same w młodości dorabiały w ten sposób.
Sporo miejsca poświęcono seksbiznesowi w czystej postaci. Odniesiono się tu do historii opisanej szerzej przez P.Krysiaka w książce "Dziewczyny z Dubaju" i konsekwencjach, a raczej w większości ich braku, w przypadku inicjatorek tych wyjazdów. Sporo tu informacji o stawkach czy samej ofercie.
Przytoczone historie zwracają uwagę swoją brutalnością. Chociaż prostytucja przynosi spore zyski, straty emocjonalne i psychiczne,  jakie ponoszą parające się nią kobiety nie są możliwe do wycenienia. Ocena 4/6
"Berdo"- Anna Cieślar


Debiut, po który sięgnęłam z pewnego względu- jego akcja toczy się w Bieszczadach. Nie mogłam więc ominąć tej pozycji, zwłaszcza że w książce przewija się też jedna z głównych ulic Sanoka- ta, przy której znajduje się nasza księgarnia. 
"Berdo" już na samym początku kusi czytelnika okładką.Chce się ją mieć i poczuć ten dziewiczy, fragment Bieszczadów, do którego nie wtargnęła jeszcze komercja, ze swoją mega mocą,  siłą sprzedaży. Historia ojca i syna wyróżnia się na tyle innych właśnie tym, że w opowieści tej brak czułej i kochającej matki, która sama musi walczyć o byt swój i dziecka. Tu jest on- facet, któremu okazywanie uczuć przychodzi z trudem. Mężczyzna, którego życie nauczyło, że kochać bardzo często jest równoznaczne z pozwolić odejść... Bez stałej pracy, a jedynie z groźną dla niego i bliskich smykałką do kłusownictwa.Jedno nieudane zlecenie- bo chociaż to środek dziczy, to jednak nie zawsze zwierzyna daje się podejść- i problem gotowy. Chwilowy dramat przeradza się w błąd życia od którego nie ma  jak i dokąd uciec. 
Jak najszybciej scharakteryzować "Berdo"? To męska historia wypełniona trudnymi emocjami w której oprócz relacji ojca z synem opisana jest historia poplątanej męskiej przyjaźni. Cieślar w swojej powieści udowadnia, że bez względu na okoliczności, każdy z nas potrzebuje kogoś obok. Ocena: 4/6 "Szkodliwa medycyna"- Ben Goldacre


Moja wrodzona ciekawość nie pozwoliła mi przejść obojętnie obok najnowszej pozycji Dr. Bena Goldacre’a o jakże intrygującym tytule „Szkodliwa medycyna” Jak dziwnie to brzmi, gdy mamy świadomość, że autorem publikacji jest lekarz, dziennikarz naukowy. A może właśnie przez to warto sięgnąć po tę pozycję? Któż może znać lepiej sprzedawane pacjentom triki, których priorytetowym  celem zbyt często jest chęć zarobienia, a nie prawdziwa potrzeba niesienia pomocy potrzebującym.
Napisana w 2008r. książka wciąż wydaje się być nad wyraz aktualna. Goldacre porusza w niej wiele zagadnień, ale zdecydowanie tym które najbardziej zaprząta jego głowę jest homeopatia. Coraz więcej osób skłania się ku leczeniu metodami medycyny niekonwencjonalnej. Fakt ten sam w sobie nie jest  problemem , jeśli osoby te podchodzą do tematu racjonalnie. Niestety wielu o spośród współczesnych uzdrowicieli zależy tylko na szybkim wypromowaniu swojej osoby  i  znacznym zarobku przy niewielkim nakładzie pracy. Ich działania stanowią idealną pułapkę dla sfrustrowanych i oczekujących szybkich efektów osób.
Całość przeczytałam z zaciekawieniem. Jest to pozycja dla osób zainteresowanych tematem medycyny jak i podatności ludzkiej psychiki. Wydawnictwo zadbało o naprawdę przyjemną oprawę reportażu. Twarda obwoluta i przyjemny dla oka kredowy papier  zdecydowanie zaspokoją czytelnicze zmysły. Ocena:5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są Waszą odpowiedzią na moje posty.
Dziękuję za cenne uwagi w nich zawarte, opinie, miłe słowa...
Autoreklama nie jest tu mile widziana.Zawsze odwiedzam blogi osób , które zostawiają coś od siebie;)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia